Gyan Vriksha: শৈক্ষিক ক্ষতিৰ ক্ষতিপূৰণৰ বাবে অসম চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা নতুন টিভি চেনেল

Good News for Unemployed Youth! Govt of Assam to appoint 10,789 TET teachers

অসম চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা গৱেষন ভৰক্ষ নতুন টিভি চেনেল:
অসম শিক্ষা মন্ত্ৰী সৰ্বান্ত বিশ্বা চাৰ্মায়ে আজি এটা নতুন শৈক্ষিক টেলিভিছন চেনেল গৱেন ভিৰিকা মুকলি কৰি দিয়া হৈছে যি টো গত ৩ মাহৰ পৰা COVD-19 মহামাৰীত হোৱা শৈক্ষিক ক্ষতিৰ ক্ষতিৰ ক্ষতিপূৰণৰ বাবে।

অসম চৰকাৰৰ সামগ্ৰিক শিক্ষা অভিযানৰ অধীনত আৰম্ভ কৰা আঁচনি, শৈক্ষিক চেনেলত বিভিন্ন সহ-পাঠ্যক্ৰম আৰু দক্ষতা বিকাশ কাৰ্যকলাপ আৰু লগতে শ্ৰেণী 1 ৰ পৰা 12 শ্ৰেণীলৈ অধ্যয়ন সামগ্ৰী অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব।

আৰম্ভণিতে, কেবল নেটৱৰ্কৰ যোগেৰে ব্যৱস্থিত চেনেলবোৰ ক্ৰমান্বয়ে ডিটিএইচ অপাৰেটৰৰ যোগেৰে প্ৰেৰণ কৰা হ’ব। চেনেলটোত যোগাযোগৰ মাধ্যম হ’ব আৰু আন ভাষাৰ সমল সোনকালে বিকশিত কৰা হ’ব।
গৱেষন ভৰক্ষঃ অসম চৰকাৰে এটা নতুন টিভি চেনেল আৰম্ভ কৰিছে।

মন্ত্ৰীয়ে সকলো শিক্ষাৰ্থীক বিশ্ব বিদ্যা, অসম ইউটিউব চেনেলৰ পৰা শিকিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে, যাক ম’বাইল এপ্লিকেচন হিচাপেও সৃষ্টি কৰা হৈছে।

শিক্ষা মন্ত্ৰীয়ে লগতে শিক্ষাৰ্থীসকলক COVID-19 ৰ ল’ডাউনৰ সময়ত বিশ্ববিদ্যা ইউটিউব চেনেল আৰু এপ্পৰ পৰা শিকিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে।

“আমি বিভিন্ন ডিজিটেল আৰু ৰেডিঅ’ প্লেটফৰ্মৰ বাবে এচাম, বাংলা আৰু বডো সমল বিকশিত কৰাৰ বাবে কাম কৰি আছো। আমি ইতিমধ্যে মানৱ সম্পদ উন্নয়ন মন্ত্ৰালয়ৰ ডিআইকেএছএ এপ্পত বিভিন্ন পাঠ্যক্ৰম আপল’ড কৰিছোঁ, “শ্ৰীযুত চাৰ্মা কয়।

মন্ত্ৰীজনৰ মতে, COVID-19 ৰ ল’ডৰ সময়ত 3,50,000ৰো অধিক শিক্ষাৰ্থীয়ে DIKSHA এপ্প টো ডাউনলোড কৰিছিল।

অসম শিক্ষা মন্ত্ৰী সৰ্বান্ত বিশ্বা চাৰ্মা কৈছিল যে চৰকাৰে মাধ্যমিক শিক্ষা ব’ৰ্ড অসম বা ছেবা-ৰ অধীনৰ বিদ্যালয়সমূহৰ বাবে ১ এপ্ৰিলৰ পৰা ৩১ মাৰ্চলৈ শৈক্ষিক বৰ্ষত পৰিৱৰ্তন কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি আছে।

বৰ্তমানে, ছেবা বিদ্যালয়ৰ বাবে শৈক্ষিক বছৰ জানুৱাৰীৰ পৰা ডিচেম্বৰলৈ।

লগতে অসমজনৰ মতামত আৰু পৰামৰ্শৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি এই সিদ্ধান্ত লোৱা হ’ব। ছেবা-এ ইতিমধ্যে এটা পোৰ্টেল আৰম্ভ কৰিছে য’ত মানুহে 30 মেলৈকে তেওঁলোকৰ মতামত ভাগ-বতৰা কৰিব পাৰে।

শ্ৰীযুত ছাৰ্মাৰ মতে, স্থানান্তৰিত চি.ও.ভি.ডি-19 ৰ ল’ডডাউনৰ বাবে স্থানান্তৰিত শৈক্ষিক বৰ্ষটো শৈক্ষিক অভাৱৰ বাবে নিৰ্ধাৰণ কৰা হ’ব। পৰৱৰ্তী জাননী নোপোৱালৈকে ৰাজ্যৰ বিদ্যালয় আৰু কলেজবন্ধ হৈ থাকে।

“আমি পিতৃ-মাতৃ আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলক তেওঁলোকৰ মূল্যৱান পৰামৰ্শ ভাগ বটোৱাৰা কৰিবলৈ কৈছো।। আমি জুনৰ প্ৰথম সপ্তাহত সিদ্ধান্ত লম,” শ্ৰীযুত চাৰ্মা সংবাদ সন্মিলনত এক কৈছিল। প্ৰতিবেদন কৰা হৈছে।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *