ভাৰতীয় অৰ্থনীতিত COVID 19 মাৰ্মিকৰ প্ৰভাৱ

rising unemployment in India

কোনো সন্দেহ নকৰাকৈ, COVID 19 মাৰ্মিক হৈছে মাৰ্মিকৰ ইতিহাসৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ দুৰ্যোগ। ক’ৰনাভাইৰাছ ৰ বিষমতাৰ প্ৰভাৱ অতি বিচলিত হ’ব পাৰে আৰু ই ইয়াৰ অসুস্থ ফলাফলৰ সৈতে কাক বাচি থকা নাই। বিশ্বৰ মৃত্যুৰ অভিযোগৰ ভিতৰত গুৰুতৰ উন্নতি হৈছে। কেৱল ব্যক্তিসকলে তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ সদস্যসকলক বিতৰণ কৰা নাই কিন্তু তেওঁলোকে অতিৰিক্তভাৱে তেওঁলোকৰ চাকৰি আৰু তেওঁলোকৰ ৰাজহ যোগান পৰিহাৰ কৰি আছে।

100ৰো অধিক জাতিৰ অৰ্থনৈতিক কাৰ্যকলাপ প্ৰভাৱিত হৈছে আৰু ভালেসংখ্যক জাতিয়ে আনকি আইএমএফৰ পৰা বিত্তীয় সহায়ৰ বাবে অনুৰোধ কৰিছে।

COVID 19 মেমাৰী ভাৰতৰ অৰ্থনীতিৰ ওপৰত প্ৰভাৱ:
ভাৰত এক বৰ্ধিত অৰ্থনৈতিক দেশ আৰু প্ৰধান মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ব্যক্তিৰ সুৰক্ষাৰ বাবে ২১ দিনীয়া বন্ধা আৰম্ভ কৰাৰ পিছত, ৰাষ্ট্ৰই অত্যাধিক বেমাৰ আৰু বিত্তীয় দুখ ৰখা দেখা পাইছে। ভাৰতে ৰাজহ আৰু কৰ্তৃপক্ষৰ ৰাজহৰ প্ৰগতিত এক অবিশ্বাস্য নিম্ন লক্ষ্য কৰিছে কিয়নো উপন্যাস কৰোনাভাইৰাছে ভাৰতৰ বিত্তীয় কামবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে আঘাত কৰিছে। বৰ্তমান গৱেষণা অনুসৰি, জাতিয়ে 40 নিযুত ব্যক্তিৰ চাকৰিৰ অভাৱ লক্ষ্য কৰিছে, মুখ্যতঃ অসংগঠিত খণ্ডৰ ভিতৰত।

বিদ্যালয় আৰু কলেজ বন্ধ কৰা হৈছে; আই পি এলৰ দৰে ক্ৰীড়া কাৰ্যকলাপ বোৰ স্থগিত কৰা হয়, বিশ্বৰ বিভিন্ন কোম্পানী যেনে অৱসৰ, আতিথ্য, বিমান, খোৱা স্থান, ৰিজৰ্ট, পাব, মল, পৰিবহন আৰু কাৰখানাবোৰে তেওঁলোকৰ বিত্তীয় প্ৰণালীৰ কথা ক’লে অতিৰিক্তভাৱে মুখ্য ধ্বংসাত্মক প্ৰভাৱৰ সন্মুখি হৈছে।

কৰুনাভাইৰাছৰ ভয়ৰ বাবে, মানুহে অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰিবলৈও তেওঁলোকৰ ঘৰৰ পৰা ওলাই যোৱা বন্ধ কৰে, এই সকলোবোৰে বিত্তীয় প্ৰণালীটো প্ৰভাৱিত কৰাত কোনো স্থানত অৰিহনা যোগকৰিছে।

ভাৰতত হোৱা ল’ডাউনে ব্যৱহাৰৰ স্তৰৰ ওপৰত গুৰুতৰ প্ৰভাৱ পেলাইব পাৰে যি হৈছে জিডিপিৰ মুখ্য উপাদান। বিশ্ব বাণিজ্যত বাধা হ’ব আৰু শৃংখলা প্ৰদান কৰিব যাৰ ফলত মুখ্যতঃ শক্তিশালী ৰপ্তানিকৰ্তা হ’ব পৰা জাতিবোৰৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে আৰু সেইদৰে আমদানিকৰ্তা হোৱা এই জাতিবোৰো হ’ব পাৰে।

ভাৰতৰ মুঠ ডিজিটেল আমদানি চীনৰ 45% ৰ দৰেএকে। ভাৰতে অটমোটিভ উপাদান আৰু সাৰৰ সৈতে চীনৰ পৰা সাধাৰণতে দুই-পঞ্চমাংশ প্ৰাকৃতিক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ আৰু এক-তৃতীয়াংশ সঁজুলি আমদানি কৰে।
লগতে, প্ৰায় 90% ম’বাইল আৰু 65% ৰ পৰা 70% সতেজ ফাৰ্মাচিউটিকেল পদাৰ্থ চীনৰ পৰা ভাৰতলৈ আমদানি কৰা হয়।
বিশ্ব বাণিজ্য সংস্থা (ডব্লিউটি0)ৰ শাৰীত 2020 চনৰ ভিতৰত এক প্ৰত্যাশিত আন্তৰ্জাতিক বাণিজ্য হ্ৰাস হ’ব।

খণ্ডীয় প্ৰভাৱ:

শ্ৰম খণ্ড:

এই খণ্ডটো আটাইতকৈ বেয়া প্ৰভাৱিত কিয়নো বহু তোলপাৰা লোকে তেওঁলোকৰ চাকৰিমিছা মিছা কৰিছিল কিয়নো তেওঁলোকৰ বেছিভাগ ই নিগৰ্ণয় নিৰ্মাণত নিয়ৰ্জিত হৈ আছে আৰু দিনক দিনে মজুৰিৰ কাম কৰি আহিছে।
ক্ৰেণ্টেইন আৰু ভ্ৰমণৰ নিষেধাজ্ঞাই শ্ৰম বিচৰা ভাৰতীয় কাৰখানাবোৰ ত্যাগ কৰি আছে।
দেশখনে ব্যক্তিসকলক চহৰৰ অঞ্চলৰ পৰা গ্ৰাম্য অঞ্চললৈ স্থানান্তৰ কৰা দেখা গৈছে।
ৰেষ্টুৰেণ্ট:

খাদ্যস্থানবোৰ প্ৰতিনিধিত্ব কৰা NৰাI-ৰ মতে ইয়াৰ খোৱা স্থানবোৰ বন্ধ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিছে। লগতে, সকলো খোৱা স্থান, গ’লফ সঁজুলি, পাব, কেফসমূহ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দিয়া নিৰ্দেশৰ সৈতে সংগত কৰি বন্ধ কৰি দিয়া হৈছে। লগতে, জমাটো আৰু স্উইগীৰ দৰে অন-লাইন আহাৰ যোগান মঞ্চৰ অৰ্ডাৰবোৰে গোটেই মহামাৰীটোত প্ৰায় 60% গুৰুতৰ হ্ৰাস পাইছে।
খাদ্য আৰু কৃষি:

এই খণ্ডই মুখ্যতঃ জিডিপিত নিয়োগ খণ্ডত অৱদান দিয়ে। দুগ্ধজাত সামগ্ৰী, খোৱা তেল আৰু শস্যৰ দৰে আহাৰ আৰু কৃষি সামগ্ৰী প্ৰদান কৰাটো এই বছৰত অতিশয় প্ৰভাৱিত হ’ব।
অ-ৰন্ধা সামগ্ৰীৰ আমদানি আৰু সম্পূৰ্ণ সামগ্ৰীৰ বাবে ৰপ্তানি ৰপ্তানি ৰপ্তানি ৰপ্তানি ৰখা এগ্ৰো-ৰাসায়নিক নিগমবোৰপ্ৰভাৱিত হ’ব পাৰে।
যোগান অটোৰ অভাৱত অন-লাইন আহাৰ পোৰা অতিৰিক্তভাৱে এক অবিশ্বাস্য ক্ষতিৰ সন্মুখীন হয়।
সাগৰীয় আহাৰ, আঙুৰ আৰু আমৰ দৰে সামগ্ৰীৰ বাবে ৰোগীৰ চাহিদাৰ গুৰুতৰ ক্ষতি হৈছে।
অনলাইন উদ্যোগ:

এই খণ্ডই ভাৰতীয় জিডিপিত 10% অৱদান দিয়ে আৰু ইয়াৰ মুখ্য খণ্ডবোৰ হৈছে স্বাস্থ্যসেৱা, পৰিয়াল আৰু ব্যক্তিগত যত্নৰ সামগ্ৰী, আৰু আহাৰ আৰু পানীয় খণ্ড।
কোভিড 19 মহামাৰীৰ ভয়ৰ বাবে, ব্যক্তিসকলে চাউল, ময়দা আৰু ডালৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ সামগ্ৰীৰ ইনভেণ্টৰী পৰিহাৰ কৰি আছে যাৰ ফলত এফ.এম.চি.জি. কৰ্পোৰেচনৰ মুঠ বিক্ৰীৰ ভিতৰত বৃদ্ধি হৈছে যি ইয়াক বাণিজ্যত হ্ৰাস হোৱা লক্ষ্য কৰিছে যাৰ ফলত বিপৰীত শৃংখলপ্ৰদান কৰা হয়।

MSME:

এই খণ্ডই ভাৰতীয় জিডিপিৰ 35%লৈ 30% অৱদান দিয়ে। মহাৰাষ্ট্ৰ, তামিলনাডু আৰু মধ্য প্ৰদেশত 75 নিযুততকৈ অধিক এআইএমঅ-ৰ আনুমানিক গৱেষণাৰ সৈতে আটাইতকৈ ভাল প্ৰকাৰৰ পঞ্জীভুক্ত MSMES আছে, আৰু যদি বন্ধ টো 4 সপ্তাহৰ বাবে অব্যাহত থাকে তেনেহ’লে ই জিডিপি প্ৰভাৱিত কৰা 114 নিযুত ব্যক্তিৰ নিযুক্তিৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাইব।


পোছাক, ক্ৰেতা সামগ্ৰী, লজিষ্টিক উদ্যোগৰ ভিতৰত কম মুখামুখি হৈছে আৰু নিযুক্ত এম.এছ.এম.ই. কাম কৰি থকা আছে অৱশ্যে ক্ৰয় ক্ষমতা আৰু তৰলতাৰ বাধা হ্ৰাস কৰাৰ বাবে পৃথক হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।
যিহেতু বহুতো এম.এছ.এম.ই. কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ পৰা মৰ্জক পুঁজিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে, হ্ৰাস হৈছিল কিয়নো ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কে ৰেপো মূল্যৰ ভিতৰত 3 মাহৰ ঋণ আৰু ৰেহাই পৰিশোধ আৰম্ভ কৰিছিল।


ওপৰত উল্লেখ কৰা হৈছে ভাৰতৰ বিত্তীয় প্ৰণালীৰ ওপৰত কৰোনাভাইৰাছৰ কিছুমান ধ্বংসাত্মক প্ৰভাৱ আছে। কিন্তু এই মাৰ্কেণ্ডে আমাক বহুতো পাঠও শিকাইছে। বহুতো বহু-ৰাষ্ট্ৰীয় কোম্পানীয়ে এতিয়া শাৰীৰিকৰ পৰা অন-লাইন প্লেটফৰ্মলৈ স্থানান্তৰ কৰিছে। মানুহে এতিয়া ঘৰৰ পৰা কাম কৰা আৰম্ভ কৰিছে। ডিজিটেল বিশ্বই এই মহামাৰীত এক ঠেলি কিনিছিল কিয়নো ব্যক্তিসকলে এতিয়া পেটিএমৰ দৰে এপ্প ব্যৱহাৰ কৰা আৰম্ভ কৰিছে, গুগলে শাৰীৰিক ধন বহন কৰাৰ বিকল্প হিচাপে মাচুলৰ বাবে পৰিশোধ কৰে।

শিক্ষক আৰু বিদ্যালয়বোৰে এতিয়া জুম, গুগল মেটি, আৰু গুগল স্কুল ৰুমৰ দৰে বিভিন্ন ডিজিটেল প্লেটফৰ্মৰ যোগেৰে অনলাইনকাম কৰা আৰম্ভ কৰিছে। এই মুহূৰ্তত বিদ্যাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ আৱণ্টন অন-লাইনত প্ৰৱেশ কৰাৰ স্থিতিত আছে আৰু সেয়েহে তেওঁলোকে এতিয়া বিভিন্ন প্লেটফৰ্মৰ যোগেৰে অন-লাইন পৰীক্ষা দিব পাৰে। এই দুৰ্যোগত অতিৰিক্তভাৱে প্ৰয়োগ কৰা বিজ্ঞানত বিনিয়োগ কৰাৰ তাড়না আৰু মেঘজ্ঞান, আত্ম-সেৱাৰ ক্ষমতা, ই-ব্যৱসায়, ই-শাসন, আৰু ছেয়াৰ সুৰক্ষাৰ দৰে গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰা হৈছে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *