নতুন শিক্ষা নীতি ২০২০ (New Education Policy): An Educational Reforms after 34 years

New Education Policy 2020

শিক্ষা নীতি আৰু নিৰ্দেশনামূলক শিক্ষা হৈছে দেশৰ বৰ্তমান আৰু ভৱিষ্যত প্ৰজন্মক শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত এক দক্ষ মানৱ সম্পদ হিচাপে গঢ়ি তুলিবলৈ সৰ্বোচ্চ স্তৰৰ লোকসকলে গ্ৰহণ কৰা নীতি আৰু নিৰ্দেশনামূলক শিক্ষা প্ৰণালী। নতুন ভাৰতীয় শিক্ষা নীতি: কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটে নতুন শিক্ষা নীতিক স্বীকৃতি প্ৰদান কৰে কেন্দ্ৰীয় মানৱ সম্পদৰ নাম শিক্ষা মন্ত্ৰালয়লৈ সলনি কৰা হৈছিল। ঘোষণা কৰা হৈছিল যে এতিয়াৰে পৰা দেশত উচ্চ শিক্ষাৰ বাবে কেৱল এটা নিয়ামক সংস্থা থাকিব আৰু এম-ফিল বন্ধ কৰা হ’ব। ডিজিটেল শিক্ষণৰ গতি ৰখাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা প্ৰযুক্তি মঞ্চ গঠন কৰা হ’ব।

নতুন শিক্ষা নীতিৰ মুখ্য দিশবোৰ চাওঁক:

১) প্ৰথম কথাটো হ’ল মানৱ সম্পদ উন্নয়ন মন্ত্ৰীয়ে শিক্ষা মন্ত্ৰীৰ নাম সলনি কৰিছে। দেশৰ স্বাধীনতাৰ পিছৰে পৰা নামটো সংশ্লিষ্ট মন্ত্ৰী হিচাপে জনাযায়। পিছত, ১৯৮৫ চনত ইয়াক সলনি কৰা হয়।
২) নতুন শিক্ষা নীতিৰ সকলোৰে বাবে শিক্ষাৰ অধিকাৰ আছে। ই 3ৰ পৰা 18 বছৰ বয়সৰ শিক্ষাৰ্থীসকলক আৱৰে।

৩) নৱম বা ১২শ শ্ৰেণীৰ বোৰ্ড পৰীক্ষাত নতুন ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ উঠিছে। শিক্ষাৰ্থীসকলে এতিয়া তেওঁলোকৰ হাতৰ শিক্ষাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিব লাগিব। বিদ্যাৰ্থীসকলৰ ওপৰত চাপ হ্ৰাস কৰিবলৈ, দুটা পৰীক্ষা হ’ব – উদ্দেশ্য (সৰু প্ৰশ্ন) আৰু বিৱৰক (ব্যাখ্যামূলক)। বোৰ্ডৰ পৰীক্ষা বছৰত দুবাৰ কৰিব পাৰি।
4) পঞ্চম শ্ৰেণীলৈকে মাতৃভাষাত গুৰুত্ব দিয়া। প্ৰতি বছৰৰ সলনি তৃতীয়, পঞ্চম আৰু অষ্টম শ্ৰেণীত পৰীক্ষা লোৱাৰ প্ৰস্তাৱ।
৫) ভৱনশীল শিক্ষাক পাঠ্যক্ৰমত ছটা শ্ৰেণীৰ পৰা অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ’ব। দশম শ্ৰেণীৰ পিছত, কলা বিভাগ, বিজ্ঞান বিভাগ বা বাণিজ্য বিভাগৰ মাজৰ পাৰ্থক্য বাৰ্তা বাৰ্তা বাৰ্তা বাৰ্তা বিভাগ বাচি আছে। উদাহৰণ স্বৰূপে, পদাৰ্থ বিজ্ঞান অধ্যয়ন কৰি থকা কাৰোবাৰ কাষত সঙ্গীত হ’ব পাৰে। পদাৰ্থ বিজ্ঞান, ৰসৱবিজ্ঞান, আৰু ফেশ্বন ডিজাইনিংও উপলব্ধ।

6) নতুন ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি অনুসৰি, নম্বৰ আৰু পৰিসংখ্যাৰ সলনি মাৰ্কশ্বীটবোৰ শিক্ষাৰ্থীৰ দক্ষতা আৰু অৰ্হতাৰ বিষয় হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক হ’ব। কাৰো ওপৰত কোনো ভাষা বাধ্য কৰা নহ’ব। মাতৃভাষা আৰু আঞ্চলিক ভাষাৰ ভাষাত শিক্ষা অষ্টম শ্ৰেণীলৈকে বৈকল্পিক হ’ব।
৭) শিক্ষাৰ্থী জ্ঞানৰ ব্যৱহাৰিক ফালৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি বোৰ্ডখন পৰীক্ষা কৰা হ’ব। 12ম গ্ৰেড বোৰ্ড পৰীক্ষাৰ বাবে 8 টা ছেমেকা প্ৰস্তাৱ কৰা হৈছে। ই তিনি বছৰৰ পূৰ্ব-বিদ্যালয় অধ্যয়নৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।
৮) স্নাতক স্তৰত অনাৰ্চ পাঠ্যক্ৰম 4 বছৰ পৰ্যন্ত হ’ব পাৰে। অৱশ্যে, প্ৰতি বছৰৰ শেষৰ লৈকে, শিক্ষাৰ্থীসকলে প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিব। পাঠ্যক্ৰমৰ 12 মাহৰ ভিতৰত পাঠ্যক্ৰম ত্যাগ কৰিলে বিদ্যাৰ্থীসকলে ভৰসামূলক পাঠ্যক্ৰমৰ প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিব। যদি আপুনি দুই বছৰ বা 24 মাহৰ পিছত এৰি যায়, আপুনি ডিপ্লোমা প্ৰমাণপত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিব। চাৰি বছৰীয়া পাঠ্যক্ৰম এটা ডিগ্ৰী পাঠ্যক্ৰমৰ প্ৰমাণপত্ৰ হ’ব। কামটো লাভজনক হ’ব লগা দাবী। এইবাৰ এম.ফিল পাঠ্যক্ৰম টো বাৰ্তা চলি আছে।
কেন্দ্ৰৰ লক্ষ্য হৈছে 2035 চনৰ ভিতৰত মুঠ নামভৰ্তিৰ 50 শতাংশ প্ৰাপ্ত কৰা। যিসকলে পাঠ্যক্ৰমৰ মাজভাগত স্নাতক পাঠ্যক্ৰমত উপস্থিত থাকিব বা এৰিব বিচাৰে তেওঁলোকৰ বাবে বহুতো লাভালাভ আছে। তিনি-চাৰি বছৰৰ স্নাতকস্তৰ আৰু এক বা দুই বছৰৰ স্নাতকডিঅ’গ্ৰাহক পাঠ্যক্ৰম অনুষ্ঠিত কৰা হ’ব। শিক্ষাৰ্থীসকলক একাডেমী বেঙ্ক অফ ক্ৰেডিটৰ যোগেৰে ক্ৰেডিট দিয়া হ’ব যেতিয়া তেওঁলোকে পাঠ্যক্ৰমত যোগদান কৰে বা ত্যাগ কৰে। পাঁচ বছৰৰ সমন্বিত স্নাতক বা স্নাতকস্নাতক পাঠ্যক্ৰম আৰম্ভ কৰা হ’ব।

9) শিক্ষাদানৰ বাবে নিম্নতম অৰ্হতা হ’ব 2030 চনৰ ভিতৰত সমন্বিত বি.এড ডিগ্ৰীৰ 4 বছৰ। ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষক শিক্ষা পৰিষদে শিক্ষক শিক্ষাৰ বাবে এক নতুন আৰু বিতং ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰক্ৰীড়া ফ্ৰেমৱৰ্ক (এনচিএফটিই 2021) সৃষ্টি কৰিব। ৰাষ্ট্ৰীয় শৈক্ষিক গৱেষণা আৰু প্ৰশিক্ষণ পৰিষদ (চিচিটি)ৰ সৈতে আলোচনাৰ আধাৰত নতুন গাঁথনিটো নিৰ্মাণ কৰা হ’ব।
10) আইন আৰু চিকিৎসাৰ বাহিৰে আন সকলো উচ্চ শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠান এক নিয়ামক সংস্থাৰ ছত্ৰৰ তলত আহি আছে।
11) সকলো ৰাজহুৱা আৰু ব্যক্তিগত, উচ্চ শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানৰ বাবে এক পৃথক অধিনিয়ম প্ৰণয়ন কৰা হ’ব।
১২) চৰকাৰে শীঘ্ৰে ই শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত জিডিপিৰ ৬ শতাংশ ৰবাবে হ’ব।
১৩) আঞ্চলিক ভাষাত অনলাইন পাঠ্যক্ৰমৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰক্ষণ।
14) সকলোকে শিক্ষা প্ৰদান কৰাৰ ওপৰত বিশেষ গুৰুত্ব দিয়া। কেন্দ্ৰই নিৰ্ধাৰিত সময়-পৰিসৰৰ ভিতৰত দেশত ১০০ শতাংশ স্বাক্ষৰ কৰাৰ লক্ষ্য পূৰণ কৰিব বিচাৰিছে।

ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি 2020 – ভাৰতৰ প্ৰকৃত পৰিস্থিতি সুসংগত নহয়:

দেশ এখনত শিক্ষাৰ মুখ কি হ’ব নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি প্ৰস্তুত কৰা হয়। শিক্ষা নীতিয়ে স্পষ্ট কৰে যে দেশৰ চৰকাৰে দেশ আৰু দেশৰ প্ৰগতিৰ নিৰ্দেশনা কৰিব।

মাৰ্গটো 2020 চনত কস্তুৰিংগান আয়োগ আৰু বৰ্তমানৰ ভাৰত চৰকাৰে গ্ৰহণৰ যোগেৰে ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতিৰ প্ৰতিটো শাখাত স্পষ্টভাৱে উপস্থাপন কৰে। মই এই দৃষ্টিভঙ্গীটোৰ কিছুমান দিশ আলোকপাত কৰিম।

প্ৰথমে, এই শিক্ষা নীতি জ্ঞানৰ উদ্দেশ্যৰ ওপৰত আধাৰিত নহয়, কিন্তু দক্ষতা বিকাশৰ বিষয়ে, যাৰ অৰ্থ হৈছে “দক্ষতা বিকাশ” ইয়াৰ কেন্দ্ৰত আছে। সেয়েহে উচ্চ শিক্ষাত প্ৰস্তাৱিত পৰিৱৰ্তনৰ বিভিন্ন অধ্যায়ত মৌলিক গৱেষণা কম গুৰুত্বপূৰ্ণ, কিন্তু “দক্ষতা বিকাশ” বা “দক্ষতা বিকাশ”ৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব দিয়া।

সেয়েহে, শিক্ষা নীতিৰ উদ্দেশ্য হৈছে আগন্তক দিনত বিভিন্ন স্তৰত দক্ষ শ্ৰমিক সৃষ্টি কৰা, বিশ্বৰ জ্ঞান ৰখাদোকানত নতুন যোগ নহয়। অবশ্যই, এটা নতুন কিছু নয়। ভাৰতৰ উচ্চ শিক্ষা খণ্ডৰ পৰিৱৰ্তনৰ বিশ্লেষণ অনুসৰি, এয়া অনিবাৰ্য আছিল।

ভাৰতৰ প্ৰকৃত পৰিস্থিতিৰ সৈতে সুসংগত নথকা এক শিক্ষা প্ৰণালী সৃষ্টি কৰাৰ প্ৰচেষ্টা বছৰ বছৰ ধৰি চলি আছে, মুখ্যতঃ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু আন কিছুমান দেশত শিক্ষা প্ৰণালীক অন্ধভাৱে অনুকৰণ কৰি। এই শিক্ষা নীতিত সেইটো আলোকপাত কৰা হৈছে।

এয়া নিশ্চিতভাৱে এক স্বীকৃতি যে দেশৰ প্ৰগতিত দক্ষ শ্ৰমিকসকলৰ বিশেষ ভূমিকা আছে। কিন্তু একে সময়তে, বিষয়টোৰ মূলত শিকাৰ কোনো সম্ভাৱনা নাথাকিলে মৌলিক গৱেষণাৰ প্ৰগতি অসম্ভৱ। জ্ঞানপ্ৰয়োগৰ যোগেৰে দক্ষতা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ মৌলিক গৱেষণা উপলব্ধ।

গতিকে, ধৈৰ্য্য হৈছে শিকা আৰু দক্ষতা প্ৰাপ্ত কৰাৰ এক চাবিনি। বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দুটা মুখ্য কাম হৈছে “জ্ঞানৰ আৱিষ্কাৰ আৰু প্ৰসাৰ”। অৱশ্যে, ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতিৰ পৰামৰ্শ সমিতিয়ে দেশত তিনি প্ৰকাৰৰ উচ্চ শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠান ৰখাৰ পৰামৰ্শ দিছে – “গৱেষণা-নিৰপেক্ষ বিশ্ববিদ্যালয়” বা আৰইউ, “শিক্ষাদান বিশ্ববিদ্যালয়” বা টিইউ আৰু “ডিগ্ৰী গ্ৰাণ্টিং কলেজ”। অৰ্থাৎ, শিক্ষা আৰু গৱেষণাৰ বাবে পৃথক উচ্চ শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠান সৃষ্টি কৰা।

এই প্ৰণালীটো কিমান বাস্তৱসন্মত সেই বিষয়ে কোনো সন্দেহ নাই। লগতে, শিক্ষা আৰু গৱেষণা ৰক্ষা ৰক্ষা কৰিলে শিক্ষাৰ্থীগৰাকীক সাৰ্বজনীন শিক্ষাৰ সুযোগৰ লগতে শিক্ষকৰ নিজৰ প্ৰগতিৰ পৰা ওফৰাব।

সৰ্বোপৰি, যদি মৌলিক গৱেষণা শিক্ষা আৰু দক্ষতাৰ পৰা হ্ৰাস কৰা হয় বা গুৰুত্ব হ্ৰাস কৰা হয়, ভাৰতৰ “আত্মনিৰ্ভৰশীলতা” কেতিয়াও সম্ভৱ নহ’ব, কিন্তু আগন্তক দিনত ভাৰত বিজ্ঞান প্ৰযুক্তি গৱেষণাত অধিক উন্নত হ’ব।

আন এটা প্ৰস্তাৱ হৈছে বিভিন্ন স্তৰত শিক্ষাৰ্থীসকলক পাঠ্যক্ৰম টো এৰি বলৈ আৰু তিনি বা চাৰি বছৰীয়া ডিগ্ৰী পাঠ্যক্ৰমৰ সময়ত ডিপ্লোমা বা উন্নত ডিপ্লোমা লৈ যাবলৈ অনুমতি দিয়া।

যদিও এই প্ৰস্তাৱটো ভৰসাৰিক বিষয়, যেনে অভিযান্ত্ৰিক শিক্ষাৰ বাবে সম্ভৱ, পদাৰ্থ বিজ্ঞান, ৰসৰসবিজ্ঞান বা ইতিহাস শিক্ষাৰ দৰে আন বিষয়ত কেনেদৰে প্ৰয়োগ কৰিব লাগে সেইটো স্পষ্ট নহয়।

শিক্ষাৰ স্তৰত উপনীত হ’ব নোৱাৰা বিষয়বোৰৰ গভীৰ বা অথল জ্ঞানেৰে পৰবৰ্তনজীৱনত শিক্ষাৰ্থীসকলে সমাজলৈ কি অৱদান দিব পাৰে? আটেপৰি, এনে ডিপ্লোমা বা উন্নত ডিপ্লোমা লৈ উত্তীৰ্ণ হোৱা শিক্ষাৰ্থীসকলে কেনে ধৰণৰ কাম কৰিব পাৰে তাৰ কোনো উল্লেখ নাই।

পদাৰ্থ বিজ্ঞানত ডিপ্লমা থকা শিক্ষাৰ্থী এজনে কি সম্ভাৱনা প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে তাৰ কোনো বিশ্লেষণ আছে নেকি? অৰ্থাৎ, আমি একে স্থানলৈ উভতি আহিছোঁ – ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতিয়ে দক্ষতা-আধাৰিত বৃত্তিগত বা বৃত্তিগত বিষয়ত অধিক গুৰুত্ব প্ৰদান কৰি আছে আৰু মৌলিক আৰু গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়ৰ দ্বাৰা উপেক্ষা কৰা হৈছে।

শিক্ষাৰ্থীসকলক অন্ততঃ স্নাতক স্তৰত সাধাৰণ জ্ঞান লাভ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰাৰ সলনি, বিষয়টোৰ মাজভাগত তেওঁলোকৰ অধ্যয়ন ত্যাগ কৰাৰ উপায় হৈছে কেতিয়াও শৈক্ষিক বিদ্যালয় নহ’ব।

ইয়াৰ উপৰিও, বৃত্তি বা যিকোনো বিষয় কেনেদৰে সৃষ্টি কৰিব পাৰে য’ত এজন শিক্ষাৰ্থী বা শিক্ষাৰ্থীৱে পাঠ্যক্ৰমৰ মাজভাগত ডিপ্লোমা অৰ্জন কৰিব পাৰে? বৰ্তমান ছেমেকা প্ৰণালীত এয়া কৰাটোও কঠিন।

2020 চনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতিৰ বিভিন্ন অধ্যায়ত “কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা”, “মেচিন শিক্ষণ” – আগন্তক দিনত শিক্ষাৰ গুৰুত্ব, আৰু কম্পিউটাৰ বিজ্ঞানৰ কেৱল কেইটামান শাখাউল্লেখ কৰা হৈছে। অবশ্যই, বৈশ্বিকতাৰ যুগত, তথ্য প্ৰযুক্তিৰ অগ্ৰাহ্যৰ বাবে কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা, মেচিন শিক্ষণ বা ডাটা বিজ্ঞানত দক্ষতাৰ প্ৰয়োজন।

কিন্তু কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান বা তথ্য প্ৰযুক্তিৰ গতি গত পাঁচ দশকত সলনি হৈছে, আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত, শাখাটো অধিক বা অধিক সম্প্ৰসাৰিত হ’ব পাৰে, বা কিছুমান নতুন প্ৰযুক্তি য়ে দেশজুৰি প্ৰাথমিকতা হ’ব পাৰে। শিক্ষা নীতিৰ এই অংশবোৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ নহ’ব।

দুটা তিনিটা পইণ্ট, কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান বা তথ্য প্ৰযুক্তিৰ ওপৰত সামগ্ৰিক গুৰুত্ব উল্লেখ নকৰিবলৈ, আঁচনি নিৰ্মাতাসকলৰ ভিতৰত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ উপৰিও, বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিৰ অন্যান্য ধাৰাউপেক্ষা উপেক্ষা কৰি দেশৰ সামগ্ৰিক শিক্ষাৰ প্ৰসাৰৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা শিক্ষা নীতিক কম্পিউটাৰ বিজ্ঞান বা তথ্য প্ৰযুক্তিকে ধৰি দুই বা তিনিটা নিৰ্দিষ্ট বিষয়ত বাৰে বাৰে উল্লেখ কৰা হৈছে। অৱশ্যে, আন ক্ষেত্ৰৰ কোনো উল্লেখ নাই, যেনে স্থান গৱেষণা বা ফাৰ্মাচিউটিকেল গৱেষণা য’ত ভাৰতে ইতিমধ্যে আত্মনিৰ্ভৰতা চিনাক্ত কৰিছে।

অতীতত, শিক্ষা নীতিয়ে ভাৰতৰ বিশেষ সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতিৰ বাবে, খেতিয়ক শিক্ষা আৰু গৱেষণাৰ ওপৰত অধিক গুৰুত্ব আৰপন কৰিছিল। বৰ্তমান শিক্ষা নীতিয়ে কৃষিক প্ৰাথমিকতা দিয়া নাই, যদিও ই ভৱনশীল শিক্ষাৰ অংশ।

অনলাইন শিক্ষাৰ ওপৰত বৰ্তমান সমগ্ৰ ভাৰতত গুৰুত্ব দিয়া হৈছে। শিক্ষা নীতিৰ বিভিন্ন অধ্যায়ত ইয়াক একাধিক বাৰ উল্লেখ কৰা হৈছে। অধ্যায় 12-ত পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে “ওডিএল আৰু অনলাইন শিক্ষাই উচ্চ মানদণ্ডৰ উচ্চ শিক্ষাৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে এক প্ৰাকৃতিক পথ প্ৰদান কৰে”। অনলাইন শিক্ষাৰ অৰ্থ হৈছে যে ইণ্টাৰনেট, স্মাৰ্ট ফোন আদিৰ যোগেৰে ভিডিঅ’ লেকচাৰ বা অন্যান্য প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰাটো কেতিয়াও স্বাভাৱিক শ্ৰেণীকোঠা ভিত্তিক শিক্ষাৰ বিকল্প হ’ব নোৱাৰি।

শ্ৰেণীকোঠা ভিত্তিক শিক্ষা শক্তিশালী কৰিবলৈ এনে মাধ্যম ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, সেইবোৰ বাদ নিদিব। তদপৰি, আমাৰ বৰ্তমানপৰিস্থিতিত অনলাইন শিক্ষাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াৰ অৰ্থ হৈছে দেশৰ এক বৃহৎ অংশক শিক্ষাৰ সুযোগৰ পৰা বঞ্চিত কৰা।

2014 চনৰ ৰাষ্ট্ৰীয় নমুনা জৰীপ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, দেশৰ কেৱল 27 শতাংশ পৰিয়ালৰ ইণ্টাৰনেটৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ আছে। লগতে, এই পৰিয়ালবোৰৰ কেৱল 47 শতাংশৰ অনলাইন অধ্যয়নৰ বাবে এক উপযুক্ত সঁজুলি আছে, যেনে স্মাৰ্টফোন, কম্পিউটাৰ ইত্যাদি। গতিকে, আমাৰ দেশত আমাৰ পৰিয়ালৰ প্ৰায় 12.5% সন্তান আছে যিঅনলাইন অধ্যয়নৰ সুযোগ লাভ কৰে। বাকীসকল এই সুযোগৰ পৰা বঞ্চিত। 2020 চনত এই পৰিস্থিতি উন্নত হোৱা টো কোনো প্ৰমাণ নাই।

এই বছৰৰ স্বাধীনতা দিৱসত প্ৰধান মন্ত্ৰী মোদীয়ে ১০০০ দিনৰ ভিতৰত দেশৰ প্ৰতিখন গাওঁত অপ্টিকেল ফাইবাৰ নেটৱৰ্কৰ যোগেৰে ইণ্টাৰনেট সেৱা প্ৰদান কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি প্ৰদান কৰিছে। যদি চৰকাৰে এনে কৰিব বুলি ধাৰ্য কৰা হয়, প্ৰতিজন পৰিয়াল আৰু পৰিয়ালৰ সদস্যই এনে কৰাৰ সুযোগ ল’ব পাৰিব নেকি? অৰ্থনৈতিক কাৰণবোৰ হ’ব মুখ্য বাধা।

এনে শিক্ষাৰ সৈতে আৰামদায়ক নহ’লে শিক্ষাৰ্থীসকলক এনে অধ্যয়নৰ পৰা আঁতৰত ৰাখিব পাৰে। অৱশ্যে, অনলাইন বা শিক্ষাৰ্থী শিক্ষাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া ৰখাৰ লগতে বিভিন্ন ইলেক্ট্ৰনিক মাধ্যমেৰে শিক্ষা ব্যৱস্থাশক্তিশালী কৰাৰ পৰামৰ্শ, যেনে ডিজিটেল লাইব্ৰেৰী, সমগ্ৰ শিক্ষা নীতিয়ে শিক্ষাৰ্থীজনৰ এক বৃহৎ অংশক সুযোগৰ পৰা মুক্ত কৰিব।

আন্তৰ্জাতিককৰণৰ নাকত, ভাৰতত কেচপেচ নিৰ্মাণৰ বাবে বিদেশী বিশ্ববিদ্যালয়সমূহক ৰেহাই দিয়াৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। বিদেশী বিশ্ববিদ্যালয়ক উদগনি দিব পাৰি, কিয়নো সেইবোৰৰ বেছিভাগেই বৰ্তমানে শিক্ষাৰ্থীৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হৈছে। কিন্তু বিদেশী বিশ্ববিদ্যালয়সমূহে শিক্ষা উন্নত কৰি থাকিব বুলি ভাবিবলৈ কোনো কাৰণ নাই।

আমাৰ দেশৰ ৰাজহুৱা শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানবোৰআন্তঃগাঁথনি আৰু পুঁজিৰ অভাৱত ভুগি আছে। কিন্তু এতিয়ালৈকে, দেশৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ শিক্ষাৰ্থীসকলে এই উচ্চ প্ৰতিষ্ঠানবোৰৰ মাজেৰে পাৰ হৈ গৈছে আৰু দেশ-বিদেশৰ বিভিন্ন উচ্চ স্থানত তেওঁলোকৰ প্ৰতিভা আৰু দক্ষতা চিনাক্ত কৰি আছে। দেশৰ এই চৰকাৰী বিদ্যালয়সমূহৰ পৰা প্ৰস্তুত হৈ থকা শিক্ষাৰ্থী বা শিক্ষাৰ্থীসকলৰ এক বৃহৎ অংশই এওঁক’ৰ পৰা জনা গ’ল আইভি লীগ বিশ্ববিদ্যালয়সমূহত স্নাতকোত্তৰ গৱেষণা কৰিব (আমেৰিকাৰ আটাইতকৈ সন্মানীয় বিশ্ববিদ্যালয়সমূহত এই শিক্ষা নীতিত বহুবাৰ উল্লেখ কৰা হৈছে)।

সেয়েহে আন্তঃগাঁথনি আৰু পুঁজিৰ ক্ষেত্ৰত এই চৰকাৰী শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানবোৰক আন্তৰ্জাতিক পৰ্য্যায়লৈ আনিবলৈ চেষ্টাৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হ’ব লাগে। কিন্তু, যিমান বেছি নিজা কৈ ছেৰেট ৰংকিং ব্যৱস্থাৰ প্ৰতি আগ্ৰহী, চৰকাৰী প্ৰতিষ্ঠানবোৰ কমি আহিছে।

শিক্ষা নীতিৰ শেষত, উচ্চ শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানৰ ব্যৱস্থাপনাৰ ওপৰত কেইবাটাও পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। শিক্ষা ভাৰতীয় সংবিধানৰ যুটীয়া তালিকাত আছে কিন্তু ৰাজ্যসমূহক এই খণ্ডত উল্লেখ কৰা হোৱা নাছিল। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, সকলো প্ৰকাৰৰ উচ্চ শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানক একে নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় উচ্চ শিক্ষা নিয়ামক কৰ্তৃপক্ষ (এনএছচিএছ) গঠন কৰা হৈছে।

বৰ্তমানে কেন্দ্ৰীয় বা ৰাজ্যৰ কোনো বিশ্ববিদ্যালয়ত উপলব্ধ নথকা ব্যৱস্থাপনাৰ সমগ্ৰ প্ৰণালীটো বান্ধি ৰখাৰ এক বিশেষ উপায় আছে। আই আই এমৰ দৰে শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানৰ ব্যৱস্থাপনা অনুকৰণ কৰিবলৈ বিশ্ববিদ্যালয়সমূহত শাসনপ্ৰণালী সৃষ্টি কৰিবলৈ আই আই টি কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰা হয় সেইটো স্ব-চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে যিমান অবাস্তৱ আৰু অকাৰ্যকৰী। স্বায়ত্বৰ স্বচ্ছতা বা স্ব-চৰকাৰৰ অধিকাৰৰ বিষয়ে যথেষ্ট সন্দেহ আছে, বিশেষকৈ আই আই টি বা আই আই এম ব্যৱস্থাপনাৰ ভিতৰত। বহু বছৰ জুৰি হোৱা বহু ঘটনাই এই শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠানসমূহত ৰাজনৈতিক হস্তক্ষেপ অব্যাহত ৰখাৰ ইংগিত দিয়ে।

ভাৰতৰ শিক্ষা প্ৰণালীত ধনী আৰু দুৰ্বলৰ মাজৰ বিভাজন স্বাধীনতাৰ সাত দশক পিছত। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, বিভাগটো গত কেই বছৰত বৃদ্ধি পাইছে কিয়নো চৰকাৰে নিৰন্তৰভাৱে শিক্ষাৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰি আহিছে। 2020 চনৰ শিক্ষা নীতিত এই বিভাজন হ্ৰাস কৰাৰ কোনো প্ৰত্যক্ষ নিৰ্দেশনা নাই, কিন্তু কৰা পৰামৰ্শবোৰে বিভাজনটো আৰু বহুবৃদ্ধি কৰিব।
শিক্ষা নীতিৰ 20তম অধ্যায়লৈ আহি ভাৰতীয় সংস্কৃতিক সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে ভালেসংখ্যক পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।

এই শাখাত আৰু আন কিছুমান অধ্যায়ত, দেশৰ এক বৃহৎ অংশ ভাৰতীয় সংস্কৃতি, বা ভাৰতীয় ভাষাত উল্লেখ কৰা সংস্কৃতি বা ভাষাৰ পৰা আঁতৰি আছে। এয়া কাককাকতাৰো নহয়, কিন্তু বৰ্তমানৰ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ খন একে খন ৰাজ্যত আছে নেকি সেই বিষয়ে কোনো সন্দেহ নাই।

যোৱা কেইবছৰমানধৰি বহুত্ববাদ উপেক্ষা কৰা লোকৰ সংখ্যা ভাৰতত সংখ্যাগৰিষ্টৰ প্ৰচেষ্টাৰ সৈতে সংগতি ৰাখিছে আৰু মানৱ অধিকাৰ কেনেদৰে বাৰে বাৰে উলংঘা কৰা হৈছে। এনে পৰামৰ্শবোৰে শিক্ষাত বিভাজন আনিব আৰু লগতে বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিৰ অগ্ৰাহ্যত বাধা দিব। অৱশ্যে, যিহেতু এয়া দেশৰ সামগ্ৰিক বিকাশৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, আলোচনা টো পৃথক হ’ব লাগে।

এই শিক্ষা নীতিৰ আন কেইবাটাও বিষয় আছে যি গভীৰ সন্দেহ সৃষ্টি কৰে বা শিক্ষাৰ সংকোচনলৈ আঙুলি দিয়ে। বহুতে এই সকলোবোৰ বিষয়আলোচনা কৰিছে। এই কম সময়ৰ ভিতৰত, সকলো বস্তু ঠিকনা কৰা হোৱা নাই। কিন্তু আমি এই শিক্ষাৰ সংকোচন আৰু ভৱিষ্যতে বিভাজনৰ বিপক্ষে থাকিব লাগিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *